🥋 SKIF DM 2025 – Taarup Paarup Hallerne 🥋

Sikke en dag! ☀️
Allerede kl. 8.00 var der indregistrering, og det betød tidlig afgang for vores seje kæmpere. De fleste nåede frem i god tid – enkelte dog lidt senere af uforklarlige årsager 😅
Efter indmarch og taler gik det løs med dagens første disciplin: KATA.

Første kæmper på gulvet var Ellen Marie, som stillede op til sit allerførste stævne. Nerverne sad helt uden på dragten, men hun overvandt frygten, holdt fokus og leverede en flot Heian Nidan, som sikrede hende en bronzemedalje 🥉 – en superdebut!

Dernæst var det Elin, Mathias og David, der skulle i ilden.
Elin lagde stærkt ud med en overbevisende 1. runde, men måtte desværre se sig knebent slået i 2. runde – virkelig flot præstation! 👏
Mathias trak Tekki Shodan (ikke just hans yndlingskata 😅), men kæmpede tappert og gik fra tatamien med et nederlag – dog med erfaring i rygsækken.
David kæmpede det bedste, han havde lært, men et par små stillingsfejl – og en modstander, der ganske enkelt var skarpere – betød desværre også exit.

Herefter var det Maksym, som (efter mildt pres fra Jesper Sensei 😄) havde ladet sig overtale til også at stille op i kata.
Selvom han mest er kendt for at slå og sparke på andre, viste han, at han faktisk kan lave rigtig flot kata. Det blev til en sølvmedalje 🥈 – kun overgået af Lucas Murakami fra Allerød, som helt forventeligt løb med sejren.

I takt med at dagen skred frem, blev udøverne også ældre.
Kim Sensei lagde ud, men tabte desværre knebent sin første kamp. Til gengæld havde vi Tanja og Jonas i baghånden.
For Tanja var det også debut, men med hendes klassiske høje kiai havde hun allerede skræmt halvdelen af modstanderne, inden hun trådte på gulvet 😄
Hun leverede en verdensklasse Heian Sandan og kunne til sidst hæve pokalen som guldvinder 🥇 – en fantastisk indsats!

Jonas elsker kumite, men når nu han alligevel var taget den lange vej til Odense, kunne han jo lige så godt varme op med lidt kata 😄
Efter en dramatisk finale måtte han ud i omkamp – og her trak han det længste strå og tog sølvmedaljen 🥈 med hjem!

Efter lidt fællesdans, hygge og (for nogen) en solid portion pomfritter med remulade, stod den på KUMITE 💥

Michael og Erik åbnede ballet i Yakosuku Kumite og leverede en flot og overbevisende indsats – men måtte desværre se sig slået af de forsvarende mestre Mads og Thomas fra Allerød.

Kort efter gik David og Herman på gulvet. Begge vandt deres første kamp, men måtte herefter se sig slået – stadig superflot kæmpet! 💪

I mellemtiden havde Maksym fået varmet op igen – og det kunne mærkes! Han lagde et solidt pres på sine modstandere og kæmpede sig sikkert igennem puljen. Resultatet: 1. plads og guldmedalje 🥇 – stærkt!

Der var også holdkamp på programmet… men lad os bare sige, at tidsplanen måske ikke lige blev læst helt til bunds 😅
Vi havde regnet med en finale senere på dagen, men pludselig blev vi kaldt op til indledende runde! Efter verdens hurtigste omklædning og en donut i farten, stod Bjørn, Erik og Michael klar. De kæmpede alt, hvad de kunne – men måtte erkende, at modstanderne havde trænet lidt mere.
Til gengæld fik Bjørn endelig drukket sin fortsat varme kaffe ☕️ – og holdet kunne alligevel tage en bronzemedalje 🥉 med hjem til stor glæde og grin!

Jonas var nu klar til sin favoritdisciplin – kumite! Efter to intense kampe sikrede han sig endnu en sølvmedalje 🥈 – stærkt kæmpet!

Dagens sidste kampe stod Michael og Erik for.
Michael tabte til en yderst oplagt modstander, mens Erik åbnede med at tæve en nykåret Europamester i WUKF! 🤯
Efter både ordinær kamp, omkamp og ekstra omkamp måtte han dog se sig slået 3-2 på dommerstemmer – men sikke en præstation! 👊

Da dagen gik på hæld, blev Dagens Fighter kåret.
Der var mange mulige kandidater – for det kræver mod bare at stille op. Men årets hæder gik helt fortjent til vores altid smilende og hårdtkæmpende MAKSYM 🏆👏

Stævnereporteren lukker hermed mikrofonen for denne gang 🎤
En kæmpe tak til alle kæmpere, dommere, frivillige, forældre, søskende og alle jer andre, der gjorde dagen til en fantastisk oplevelse.

Vi tager hjem med medaljer, grin, sved og gode minder – og glæder os allerede til næste stævne! 💥

Billeder og video kommer senere - så stay tuned!

#Karate #SKIFDM #StoltAfHeleHoldet #KarateFamilien #FightingSpirit