Super flotte resultater til dagens stævne, søndags kumite holdet holder derfor en velfortjent hviledag i morgen søndag den 7. November🏅🏅

Dagens høst fra SKIF CUP 2021 er følgende
Noah 1. plads (kumite)
Annika 1. plads (kumite)

Gabriel 2. plads (kumite)
Ditlev 2. plads (kumite)

Silas 3. plads (kumite)
Oliver 3. plads (kumite)
Jonas 3. plads (kata)
Liva 3. plads (kata)
Mathilde 3. plads (kata)
Kaja 3. plads (kata)
Isabel 3. plads (kumite)

Super flot resultat - stort tillykke og tak for opbakning til forældre og klubkammerater der kiggede forbi og heppede i løbet af dagen.

Så bliver der pakket julelodder - dem sælger vi til glæde for klubben, men i særdeleshed også til Børnehjælpsdagens arbejde for anbragte og udsatte unge i Danmark. Så støt gerne den gode sag, hvis du møder en af vores “sælgere”. 🥰

Med midlerne fra DIF og DGIs genstartspulje skulle voksenholdet i dag pleje de sociale relationer. Der skulle dystes i en 3-kamp, først i gokart, dernæst målskydning (paintball) og afslutningsvis bueskydning. Undervejs blev der bragt lækre pizzaer ud, så vi ikke gik helt kolde. Stort tillykke til Kåre, Frederik og Maria med hhv første, anden og tredje pladsen - I var de sejeste i dag! Tak for en skøn dag i godt selskab med både de unge og “ældre” på holdet.

Mathilde, Frederik og Thomas er bare de sejeste. De har nemlig bestået SKIF.DKs instruktør-assistent kursus også kaldet D-licens. Kurset blev afholdt i Odense og løb over to dage med 16 timers undervisning i en god blanding af teori og praksis. Forhåbentlig får alle vores skønne medlemmer glæde af alt det nye de er blevet klogere på i den kommende tid.

Baaaaaaanzaaaiiiii

Så blev det søndag og endnu en dag ved DM i Solrød. I dag skulle Oliver, Noah og Silas i kamp. De kæmpede alle super flot og kun på grund af marginaler missede de finalen. Oliver og Noah mødtes i bronzekampen og her trak Noah det længste strå. Vi vender endnu stærkere tilbage i 2022..