Dangradueringen i Odense er slut og klubbens fire deltagere klarede dagens strabadser. Kåre har fået skiftet det slidte brune bælte ud med et nyt fint sort bælte og er ny SHODAN. Morten, Bjørn og Ole blev alle tre NIDAN. Et kæmpe stort tillykke til jer alle 4 - vi glæder os til indvielse af de nye grader tirsdag. BAAAANZAAAI!
Ugen har budt på en masse fed træning. Kancho Nobuaki Kanazawa (8.dan) gæster i øjeblikket Danmark. Vi startede tirsdag i Allerød Karate Dojo, hvor klubben var flot repræsenteret i en i forvejen helt proppet sal. Onsdag drog vi til Yujo-Kai i Glostrup. Her deltog knap 150 karate-kaer fra nær og fjern. Kenneth og Arvid tog turen videre til Vejle fredag og fik følgeskab af Jesper til lørdagens træninger i Holstebro. I morgen er sidste dag i selskab med Kancho - det er i Odense. Efter en “let” træning, starter dangradueringen, hvor Kåre, Bjørn, Ole og Morten skal i ilden til hhv. SHODAN og NIDAN. Vi krydser hvad der krydses kan og ønsker dem held og lykke. Der kommer flere billeder fra de forskellige træninger snarest.
Jeg åbner dojo for 3. kyu og op mandage d. 5, 12 og 19 november. Vi kommer til at bruge en del tid på cirkelspark. kh Jan
Til alle jer, som deltog i Kancho seminar i
Allerød. Det var en fornøjelse, at se jer alle møde op og få undervisning fra "Øverste hylde" Kh Arvid
Allerød. Det var en fornøjelse, at se jer alle møde op og få undervisning fra "Øverste hylde" Kh Arvid
Som nævnt til dagens træning er vi velkommen i Holbæk. Leif Sensei er helt fænomenal når det kommer til selvforsvar - giv en hurtig tilbagemelding i pm til Jesper Løntoft hvis I ønsker at deltage.