WAUW, WAUW og atter WAUW!!!

Vi har den seneste halvanden måned samlet 25.520 kr. ind til Børnehjælpsdagen til glæde for udsatte og anbragte børn og unge! Selv har vi tjent 20.880 kr. som vi ser frem til at lave fede aktiviteter for - til glæde for alle børn og unge i vores skønne "lille" forening.

Hvor har vi altså bare verdens sejeste børn og unge. Vi er hamrende stolte af at så mange af jer vil være med til at gøre en forskel for andre der har det svært.

Som tak for den store indsats har vi traditionen tro trukket lod om et gavekort på 500 kr. til BUDOXPERTEN - tillykke til Oscar Ravn Andersen fra vores tirsdags MINI-hold.

Samtidig kæmpede vi en del med at komme af med de sidste lodder, så her tog en flok unger en ekstra tur. Her blev der sat en KÆMPE Toblerone på højkant. Den heldige vinder blev Oscar Rosendahl fra Juniorholdet som har solgt i alt 50 lodder.

Stort tillykke til de heldige vindere og endnu engang TAK!

De bedste hilsner
Bestyrelsen

Sikke en uge hos Østerbro Shotokan Karate – det har jo været en KIAI-fest uden lige! 🥋🎉
Mini-karate børnene startede ballet (eller måske nærmere karateshowet) tirsdag og torsdag, og i dag blev det så tid til de store kanoner – børn, juniorer og voksne. Hele 115 karateka’er var på måtten og klar til at give den gas! Og lad os ikke glemme de 10-15, der lige har lidt mere tid til at finpudse deres karate-moves inden 7. januar. 😄
Forestil jer det: 15 grupper á 5-15 elever i konstant aktion – sparkende, slående og råbende KIAI, så taget nærmest lettede. Hvis nogen på Østerbro undrede sig over, hvorfor der var et jordskælv i dag, kan vi bare sige: "Det var bare os."
En kæmpe TAK til instruktører og ikke mindst de seje unge instruktørassistenter, som styrede dagen som ægte karate-superhelte. Fra modtagelse og afkrydsning til opvarmning – I har været uvurderlige! Eller som vi siger i karate: "Uden jer, ingen graduering."
Tillykke til alle med de nye bælter og grader – og husk, det er ikke bare et bælte, det er en del af karate-garderoben, som viser, hvor awesome du er blevet. Til jer der venter til januar: Vi glæder os til endnu mere KIAI-action! 👊🔥

Ja, så er det ved at være den tid på året … ja, du ved nok - nej, nej ikke juleaften men noget meget bedre … nemlig december graduering!
Dojo’en er klar og instruktørene er klar til at tage godt imod jer alle, så det er bare at give den gas imorgen 🥋👊

Endnu en mini graduering veloverstået. Udover flot karate, høje kiai og god stemning hos vores skønne og seje torsdags mini’er blev vi også beriget med endnu et besøg af Tora-Chan. Både børn og voksne måtte efterfølgende foreviges med den meget søde og altid venlige mystiske tiger. Stort tillykke med de nye grader. Lørdag går det løs for vores børne-, junior- og voksenhold! BAAANZAAAAI! 🎄🧑‍🎄🥋👏🏻

I går tirsdag d. 10. december afholdte vi graduering for vores skønne tirsdags-mini’er. De var fokuseret og viste stolt alt det de havde lært de seneste måneder. Tora-Chan kom forbi og så til at alt foregik som det skulle - den var meget imponeret. Stort tillykke med de nye grader. I morgen glæder vi os til at se torsdags-mini’erne og forhåbentlig kigger Tora-Chan forbi igen! 🤞🏻😘